PONÚKAME TECHNIKY TERAPIÍ PRE PRIJÍMATEĽOV SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
Súčasťou sociálnej rehabilitácie je činnostná terapia, ktorú s prijímateľmi sociálnych služieb prostredníctvom terapeutických techník realizujú inštruktori sociálnej rehabilitácie. Primárne je zameraná na aktivizáciu prijímateľov sociálnych služieb k zmysluplnej činnosti a k nadväzovaniu kontaktov, na obnovu pracovných schopností. Cieľom je dosiahnutie ich samostatnosti v čo najväčšej možnej miere vo všetkých oblastiach života. Inštruktori sociálnej rehabilitácie a sociálni pracovníci využívajú terapie sociálnej rehabilitácie :
Techniky arteterapie
liečba výtvarným umením
Jej cieľom nie je vytvoriť umelecké dielo, ale rozvíjať tvorivosť a spontánny prejav, komunikovať neverbálnymi spôsobmi. Prínos práce s prvkami arteterapie pre prijímateľov sociálnych služieb je v možnosti vyjadriť svoje vnútorné prežívanie, možnosť relaxovať tvorením. Pomáha k vytvoreniu pevnejšieho a dôveryhodnejšieho vzťahu medzi prijímateľom a zamestnancami. Tvorba je pre prijímateľa sociálnej služby hrou. Prostredníctvom arteterapie sa prijímatelia sociálnej služby učia vyjadrovať vizuálnymi prostriedkami, vnímať, rozpoznávať a používať línie, tvary, farby. S podporou inštruktorov sociálnej rehabilitácie objavujú ako najlepšie vyjadriť čo si myslia, cítia a prežívajú. Radi kreslia rôzne obrázky, obkresľujú podľa predlohy, alebo sú výsledkom ich vlastnej fantázie a kreativity.
Biblioterapia
liečba čítaním
Realizuje sa pravidelným čítaním kníh, časopisov, o ktoré majú prijímatelia sociálnej služby záujem. Hlavným cieľom biblioterapie je revitalizácia, resocializácia a celkový rozvoj osobnosti. Realizuje sa s cieľom, že kniha môže priaznivo ovplyvniť správanie prijímateľov sociálnych služieb. Čítanie má podnietiť a povzbudiť k aktívnemu spôsobu života aj napriek obmedzeniu, ktoré prijímateľ sociálnej služby má. Realizuje sa individuálne alebo skupinovo. Pozitívne ovplyvňuje psychosomatický stav prijímateľov sociálnej služby. Posilňuje sústredenosť, zlepšuje pamäť, napomáha k rozvoju fantázie a ich komunikačných schopností.
Muzikoterapia
liečba hudbou
Jej cieľom je pomocou zvukov priaznivo ovplyvniť psychický a fyzický stav prijímateľov sociálnej služby . Hudobné tóny súi neverbálnym komunikačným a relaxačným spôsobom. Počúvaním hudby, spevom, či aktívnym prevádzaním hudby sa uvoľňuje ich psychika i telo. Hudobne zdatní prijímatelia sociálnej služby touto činnosťou spríjemňujú voľné chvíle nielen sebe, ale aj iným. Muzikoterapia vo veľkej miere zabezpečuje prijímateľom sociálnej služby zmysluplné využívanie voľného času. Muzikoterapia pomocou hudby ovplyvňuje psychický a fyzický stav človeka, pôsobí na človeka celostne, využíva hudbu, ticho, rytmus, zvuk, tón, spev, často v naviazaní na pohyb či výtvarnú tvorbu. Prebieha buď receptívne relaxovaním za sprievodu hudby a hovoreného slova terapeuta, alebo aktívne s využitím rôznych hudobných nástrojov alebo spevu. Obľúbenou technikou je bubnovanie na bubny.
Kulinoterapia
terapia varením
Je jednou z alternatívnych pracovných terapií. Prostredníctvom varenia, pečenia a pripravovania rôznych jedál si prijímatelia sociálnych služieb, aj prostredníctvom rôznych predmetov, ktorými je vybavená kuchynka, špeciálne určená na vykonávanie kulinoterapie, môžu čiastočne osvojiť aspoň základy prípravy niektorých druhov jedál. Táto metóda sa používa aj ako prostriedok k postupnému osamostatňovaniu a zvyšovaniu sebavedomia.
Relaxácia
a jej niektoré relaxačné techniky sa využívajú pri zvládaní úzkosti, agresie a pri predchádzaní depresívnych stavov prijímateľov sociálnych služieb. Metódou relaxácie sa snažíme pozitívne ovplyvňovať mnohé zdravotné problémy prijímateľov.
Kinezioterapia
Zapájanie sa do rôznych pohybových aktivít – športových hier, pri ktorých sa zohľadňuje vek, či hendikep. Prihliada sa na individuálne schopnosti. Obľube sa tešia: hra s loptou, boccia, stolný tenis. Cielené pôsobenie pohybu priaznivo vplýva nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na ich psychiku (radosť zo súťaženia, povzbudzovanie súťažiacich, prejavy emócií pri výhre alebo prehre,...).
Edukácia
Snahou je naučiť prijímateľov sociálnych služieb adekvátnemu množstvu poznatkov, zručností a návykov tak, aby boli schopní zapojiť sa do spoločenského života a žiť im primeraný kvalitný život. Dôležitou súčasťou výchovnej práce bola príprava na vyučovanie u školopovinných prijímateľov sociálnej služby v úzkej spolupráci so špeciálnou základnou školou.
Snoezelen
Multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Terapia je zameraná na poskytnutie neobvyklých zmyslových zážitkov poskytovaných širokou škálou nízko i vysoko technologických produktov, ktoré u prijímateľov sociálnej služby vyvolávajú zmyslové odpovede a reakcie. Terapia sa vykonáva v multisenzorickej miestnosti. Cieľom je stimulácia všetkých zmyslov prijímateľa sociálnej služby ( zrakové, čuchové, sluchové, hmatové, chuťové).
Prechádzky do okolia
Dodávajú novú energiu, redukujú stres, osviežujú telo aj ducha. Pohyb vonku patrí k jednej z možností ako dostať do fyzickej a duševnej pohody a posilniť imunitu prijímateľov.
Ergoterapia
Prijímatelia sociálnej služby sú zapájaní do pracovných činností podľa ich možností a schopností. Touto činnosťou aktívne prispievajú k skrášľovaniu svojho okolia. Činnosť povzbudzuje k pohybu, pocitu užitočnosti a najmä k pocitu zmysluplného využitia času. Denne vyrábajú darčekové a dekoratívne predmety. Pracujú s rôznym materiálom: papier, látka, vlna, prírodniny, sadra a iné. Pomoc pri fašiangovej, veľkonočnej a vianočnej výzdobe, počas bežného roka; výroba vianočných ozdôb; výroba adventných vencov; stavanie vianočných stromčekov. Sústreďujeme sa na vylepšovaní, udržiavaní fyzického, psychického a sociálneho stavu za pomoci aktivít podľa záujmov prijímateľov sociálnej služby. Ergoterapia má význam, že je širokospektrálna, prispôsobujeme ju individuálnym potrebám prijímateľov, prihliadajúc na ich zdravotný stav. Prostredníctvom ergoterapeutických činností sa snažíme dosiahnuť ich maximálne možnú samostatnosť a nezávislosť, čim zvýšime kvalitu ich života.
Svätá omša a svätá spoveď
Na pracovisko Matúškova prichádza pravidelne jedenkrát v mesiaci duchovný otec. Prijímatelia majú možnosť pristupovať k svätej spovedi a zúčastňovať sa na svätej omši.
Canisterapia
Využíva pozitívne pôsobenie psana fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu prijímateľov sociálnej služby.
Záujmová činnosť
Zahŕňa voľno-časové motivačné aktivity. Zameraná je na kultúru, spoločenské podujatia, športovú a rekreačnú činnosť, zároveň pri nej môžeme sledovať rozvoj schopností a zručností prijímateľa sociálnej služby a jeho regeneráciu. Dôraz sa kladie na zmysluplné aktivity. Orientujeme sa na zážitok, skúsenosť a vytváranie dobrých pocitov. Pozitívom sú hlavne aktivity, pri ktorých sa prijímatelia sociálnych služieb môžu realizovať. Ide o zážitkové aktivity, prijímatelia majú k dispozícii širokú škálu zaujímavých aktivít a podujatí (spoločenských, kultúrnych, športových), z ktorých majú možnosť vybrať si podľa svojho záujmu a vzhľadom na svoj zdravotný stav. Záujmová činnosť prebieha skupinovo alebo individuálne, v dopoludňajších a popoludňajších hodinách za účasti inštruktora a sociálneho pracovníka. Na aktivity sa využíva spoločenská miestnosť, na športové aktivity telocvičňa a v letných mesiacoch areál v záhrade s hojdačkami, preliezkami, tabuľou a lavičkami. Naši prijímatelia realizujú šport v aktívnej aj v pasívnej podobe. Šport rozvíja a stimuluje ich zmysly, udržiava ich optimálny zdravotný stav, rozvíja talent, podporuje sebarealizáciu, zlepšuje ich koncentráciu, znižuje často agresívne a autoagresívne správanie, redukuje stres a stereotypné správanie, rozvíja komunikačné schopnosti, cez šport majú možnosť rozvíjať sociálne kontakty. Šport v pasívnej podobe (sledovanie rôznych športových podujatí, hokejových a futbalových zápasov, povzbudzovanie hráčov...) má tiež pozitívny prínos pre zmysluplné trávenie voľného času.